Godinu dana GIN.ba portala

Razvoj
18.10.2015 00:39
Godinu dana GIN.ba portala

Jedna tehnološka i IT godina ostala je iza nas, sa puno uloženog vremena, truda i posla na samom radu i razvoju našeg portala. Kroz godinu dana smo se susretali sa mnoštvom uspona i padova ali smo na kraju uspjeli istrajati u tome da održimo kvalitet i da što bolje prezentujemo naš grad i ljude koji žive u njemu. Pokušali smo poslati jednu "sliku" koja objašnjava kako je moguće napraviti nešto kvalitetno i nešto korisno za lokalnu zajednicu, da u veoma kratkom periodu postanemo jedan od čitanijih i posjećenijih portala našeg grada. Našim angažmanom smo takođe postavili neke standarde u internet novinarstvu, blogovanju i marketinškom smislu. Učestvovali smo kao medijski sponzor i organizator na mnoštvu sportskih, društvenih i kulturnih dešavanja, u prezentaciji pojedinih ličnosti i njihovog rada, brendiranju privrednika i plasiranju njihovih proizvoda široj javnosti i van granica naše države. GIN.ba kao portal je pružio podršku skoro svim ljudima koji su se obratili i dao pomoć u domenu koji obuhvata kao internet medij.

GIN.ba smo gradili na način koji zadovoljava skoro pa sve korisnikove potrebe, od informisanja do samog učešća u kreiranju sadržaja. Pokušali smo da u sam portal ugradimo različite vidove informacija gdje su se kao glavne pronašle vijesti, noćni život, dešavanja, privreda, oglasi, nekretnine, foto galerije, sekcija zabave, magazinski dio i informativni odjeljak za istoriju i informacije o našem gradu, a u sekciji blog sve smo smjestili sve tekstove naših sugrađana koji žele da učestvuju u našim diskusijama i daju svoje mišljenje na određene teme.

Tokom jednogodišnjeg rada puno vremena smo posvetili korisničkom interfejsu (izgledu), način na koji smo kreirali sadržaj GIN.ba portala smo srazmjerno pratili i razvoj tehnologije tako da smo sam portal optimizovali na sve uređaje koje naši korisnici koriste prilikom čitanja našeg portala. 

Da bi ostvarili maksimalni kvalitet i uz to dobro prezentovali grad i našu lokalnu privredu napravili smo i unaprijedili sekciju privrede, koja nosi sve važne informacije i uz to na interaktivnoj karti daje tačnu lokaciju za određene firme ili institucije, školske ustanove, kafiće i klubove.

U ponudi portala smo izdvojili i jednu od kategorija koja spada u biznis, gdje smo implementirali internet prodaju nekretnina. Trenutno smo vlasnici najveće baze nekretnina za naš grad i broj konstantno raste i preko našeg portala smo obavili prodaju od više desetina nekretnina na prostoru naše opštine. 

Pored nekretnina, srodna kategorija i opcija koju smo plasirali u ovoj godini jeste i oglasi. Trenutno radimo na njenoj adekvatnoj promociji i povezivanju ponude i potražnje, tako da našim klijentima obezbijedimo siguran put između njihovog proizvoda koji prodaju i kupca koji potražuje određenu robu.

Za omladinu i one koji vole noćni život smo napravili sekciju noćni život gdje pratimo partnerske privrednike u branši kafića, restorana i klubova. I na adekvatan način i blagovremeno pravimo promociju i prezentaciju noćnog provoda u našem gradu i na taj način pomažemo lokalnim privrednicima konstantan kontakt između njihovih potencijalnih posjetilaca.

Kategorija koju smo napravili za one koji vole da vide Gradišku kroz objektiv kamere ili fotoaparata jeste galerija. Na ovaj način smo pokušali da animiramo sve profesionalne i amaterske fotografe da se uključe u promociju grada i da na neki način izgradimo partnerstvo gdje bi određenim korisičkim grupama i kategorijama ponudili adekvatnu fotografiju. A za one koji grad doživljavaju sa nostalgijom smo napravili sekciju sa starim fotografijama iz doba njihovog djetinjstva ili mladosti i na taj način smo pokušali da sačuvamo sjećanja od zaborava i naš grad kao simbol jednog vremena iz naše nam bliske prošlosti.

Dio koji smo posvetili svim onim zaslužnim ljudima, istorijskim ličnostima, borcima i svim onim ljudima koji su na neki način dali svoj doprinos u izgradnji, promociji i prezentovanju našeg grada zove se poznate ličnosti.

Da bi ostali u korak sa informisanjem i tačnoti informacija, na naš portal smo integrisali različite alate kao što su magazinski tip vijesti gdje smo smjestili horoskop, vremensku prognozu, kursnu listu, tv program i parking.

Dokaz našeg kvaliteta i posjeta jeste i statistika koju svakodnevno pratimo da bi ostali u korak sa onim što naši korisnici najviše čitaju, ono što najviše posjećuju i njenom analizom dolazimo do astronosmkih posjeta koje ostvarujemo zahvaljujući predanom radu gdje naš dnevni promet informacija bude odlično zapažen kod krajnjeg korisnika, zaključno sa njegovom interakcijom. 

Prosječan dnevni izvještaj koji unesemo u našu statistiku iznosi približno 20 - 30 vijesti u različitim kategorijama i posjetu koja se kreće od 2000 - 6000 korisnika, gdje ukupna suma pregledanih stranica bude od 9000 - 15000.

Grafik koji prati sve ono što smo Vam prethodno iznijeli pokazuje svakodnevni rast i promet vijesti koje objavimo gdje se vidi tačan zbir informacija koje plasiramo prema korisnicima.

Činjenica koja nas drži u konstantnom vrhu jeste i ta da naš portal u 99,9 % slučajeva posjećuju naši sugrađani, ljudi koji su živjeli ili rođeni u našem gradu, tako da se posjete iz različitih zemalja reprodukuju na tačno ciljane kategorije ljudi gdje u osnovi ne gubimo smisao postojanja.

Prilagođavanje korisnicima završava onda kada tačno postavimo naš portal u fokus svih poznatih pretraživača, proizvođača i onih koji koji daju mogućnost korisniku da nas posjeti, bilo da je to telefon, tablet ili računar. Uspješno servisiramo usluge prema svim uređajima.

Posjetu koju ostvarujemo dobijamo kroz različite izvore što direktne što indirektne, ali u svakom slučaju držimo neki prioritet da nam se većina korisnika ponovo vrati i da uz to pridobijemo neke nove koji će svoj interes i vrijeme utrošiti na našem portalu na način koji adekvatno odgovara njihovim potrebama.

Detalj iz određenog perioda posjeta možete vidjeti na grafikonu koji daje simulaciju i kretanje u određenim pravcima kada smo imali najveći domet korisnika i odnos pregledanih stranica.

Konstanta postojanja jeste ona koja važi ako ste u korak sa onim što je trenutno potencijal ili radite na tome da dostignete nivo onoga što tek dolazi, mi smo upravo na tome mnogo radili tako da smo sam portal optimizovali na uređaje kao što su tablet i telefon.

Kao što smo već naveli dobra i prilagođena verzija veb stranice je jako važna za korisnika i to je dio koji mora biti prije svega pregledan, jasan i jednostavan za upotrebu a naravno da je što brži prilikom trajanja posjete. Da bi postigli maksimum u tome napravili smo i mobilnu verziju GIN.ba portala, gdje smo podesili prikaz tako da možete nesmetano da pročitate sve informacije i posjetite svaki dio našeg portala bez poetškoća.

Preporučujemo